SESLI SOHBET GIRISI

BoZKuRTLaRSeSLi.NeT Seslichat Seslisohbet Pkk Nın İlk Eylemi Ve İlk Şehidimiz

BÖRTECINE
Tarih: Kasım 22nd, 2011 at 8:30 pm
Resim Ekleme
15 Ağustos 1984’te Eruh’ta ne olmuştu?

1976’da Ankara’da küçük bir gruplaşma halindeyken 1978 yılından itibaren Hilvan-Siverek civarında kimi aşiretlerle kendisi dışındaki solcuları ve Kürtleri hedef alan eylemlerle sesini duyurdu.

O dönemde Apocular olarak bilinen ve Siverek’teki Bucak aşiretine karşı silahlı eylemlerde militanların ayaklarına giydiği ayakkabılar nedeniyle “Mekaplılar” diye adlandırılan terörist grup, 17 Kasım 1979’da PKK ismiyle partileşti.

12 Eylül döneminde açılan davanın iddianamesinde 12 Eylül 1980’e kadar 213’ü sivil 243 kişiyi öldürdüğü belirtilen PKK örgütü, bu dönemde yakalanmayan kadrolarını Filistin, Lübnan ve Suriye’ye çeken ve daha sonra Kuzey Irak’ta üslenen PKK, ilk büyük eylemini 15 şubat 1984’de yaptı.

Siirt’in Eruh ve Hakkari’nin şemdinli ilçesini basan teröristler, karakollara ve askeri lojmanlara saldırdılar. Her iki ilçeyi bir süre kontrol altında tutan örgüt militanları, ilçe meydanından ve cami minaresinden bir süre propaganda yaptı ve daha sonra da Kuzey Irak’a döndükleri bildirildi.

Sadece Eruh’ta 1 askerin şehit düştüğü olay, ölü sayısının az olmasına da bakılarak ilk anda çok önemsenmedi. Son birkaç yıldır zaman zaman ve yer yer görülen vur-kaç eylemlerinden biri sanıldı. PKK sonraki her 15 Ağustos’u önceleri “ilk kurşun günü” sonra da “Diriliş Bayramı” olarak yeni eylemlerle kutlama kararı aldı.

Eruh baskınında ilk şehit Süleyman Aydın oldu. Ağır yaralanan Astsubay Memiş Arıbaş ise olaydan 5 gün sonra şehit oldu.

PKK’nın ilk eylemi 3 gün sonra duyuldu

15 Ağustos 1984 yılında şemdinli-Eruh baskınını ilk duyuran 18 Ağustos’ta Hürriyet Gazetesi oldu. “Güneyde Operasyon” sürmanşetini kulanan Hürriyet Gazetesi, o tarihte gerçekleştirilen baskına gazetede geniş yer verdi. şemdinli baskınında ağır yaralanan Astsubay Memiş Arıbaş, olaydan 5 gün sonra yaşamını yitirirken, Eruh’a yapılan saldırıda ise er Süleyman Aydın, şehit olmuştu.

ıLK şEHıT SÜLEYMAN AYDIN’DI

Siirt’in Eruh ılçesi’nde 15 Ağustos 1984 yılında terör örgütü PKK’nın düzenlediği ilk silahlı saldırıda şehit olan Erzincanlı Süleyman Aydın’ın ağabeyi 66 yaşındaki Cemal Aydın, ’Kürt açılımı’nın ayırımcılığa giden bir yol olduğunu iddia etti. Hükümetin ’Kürt açılımı’ konusundaki politikasının yanlış olduğunu ileri süren Aydın, “Kürt açılımından değil, demokrasi açılımından yanayız” dedi.

SESLI SOHBET GIRISI
Comments are closed.

Sesli Sohbet Girisi
Menü
 ŞEHİTLER ÖLMEZ
Katagoriler
Arşiv
Sayfalar